Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bedelli Askerlik Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Belirlendi

Bedelli Askerlik Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar Belirlendi23 Aralık 2011 Cuma 14:07

1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun Geçici 46’ncı Maddesi Uyarınca Bedelli Askerlik Hizmetinden Yararlanma, Bedelin Ödenmesi ve Uygulamaya İlişkin Usul ve Esaslar Bakanlar Kurulunca belirlenerek Resmî Gazetede yayınlanmıştır.

 

            Bedelli askerlik yapmaya hak kazanan vatandaşlarımızın kafasında hâlâ bir çok soru var. Bazı askerlik şubeleri sorulan sorulara net cevaplar veremiyorlar. Askeralma Daire Başkanlığının web sayfasında bu konuda bilgi olmamakla beraber MSB’nin ana sayfasında güncel duyurular bölümünde konu ile ilgili bilgiler var. Bu sayfadaki sıkça sorulan sorular ve cevaplarını aşağıda bilgilerinize sunuyorum.

 

BEDELLİ ASKERLİK HİZMETİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

S.1      :           Bedelli askerlik başvurusu ne demektir?

C.1      :           Bedelli askerlik başvurusu; askerlik şubeleri/konsolosluk/cumhuriyet savcılıklarına şahsen müracaat, bedelin tamamı olan 30.000TL veya yarısının ödenmesi, ödeme dekontunun başvuru makamlarına teslimi ve başvuru formunun düzenlenmesiyle oluşan işlemlerin tamamıdır.

S.2      :           Bedelli askerlik başvurusu için yapmam gerekenler nelerdir?

C.2      :           Askerlik şubeleri/konsolosluk/cumhuriyet savcılıklarına şahsen müracaat edilir, yararlanma şartlarını taşıdığı tespit edilenlere ödeme belgesi verilir. Yükümlüler bu ödeme belgesiyle bankaya peşin veya taksitli olarak bedel ödemesini yapar ve dekontu başvuruda bulunduğu makama teslim eder. Bu işlemin tamamlanmasını müteakip başvuru formu doldurularak yükümlüye imzalatılır.

S.3      :           1999 yılında çıkan bedelli askerlik hizmetine başvurdum, ilk taksitimi ödedim ve temel askerlik eğitimimi yaptım. Daha sonra kapsam dışına çıkartıldım. Şimdiki bedelli askerlik yasasından faydalanabilir miyim? Daha önce ödediğim tutarı nasıl geri alabilirim?

C.3      :           Daha önce fiili askerlik hizmetine başladığınız için yeni bedelli askerlik yasasından faydalanamazsınız. Daha önce ödediğiniz bedeli, tabi olduğunuz statüde askerlik hizmetinizi yerine getirdikten sonra geri alabilirsiniz.

S.4      :           1999 yılında çıkan bedelli askerlik hizmetine başvurdum, ilk taksitimi ödedim fakat temel askerlik eğitimimi yapmadım. Daha sonra kapsam dışına çıkartıldım. Şimdiki bedelli askerlik yasasından faydalanabilir miyim? Daha önce ödediğim tutarı nasıl geri alabilirim?

C.4      :           Daha önce fiili askerlik hizmetine başlamadığınız için yeni bedelli askerlik yasasından faydalanabilirsiniz. Şimdiki bedelli askerlik yasası kapsamında ödemenizi tamamladıktan sonra daha önce ödediğiniz bedeli geri alabilirsiniz.

S.5      :           Daha önce dövizle askerlik hizmetine başvurdum ve temel askerlik eğitimini yaptıktan sonra yasa kapsamından çıkartıldım. Şimdiki bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim? Daha önce ödediğim tutarı nasıl geri alabilirim?

C.5      :           Daha önce fiili askerlik hizmetine başladığınız için yeni bedelli askerlik uygulamasından faydalanamazsınız. Daha önce ödediğiniz bedeli, tabi olduğunuz statüde askerlik hizmetinizi yerine getirdikten sonra geri alabilirsiniz.

S.6      :           Daha önce dövizle askerlik hizmetine başvurdum ve temel askerlik eğitimine başlamadan yasa kapsamından çıkartıldım. Şimdiki bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim? Daha önce ödediğim tutarı nasıl geri alabilirim?

C.6      :           Daha önce fiili askerlik hizmetine başlamadığınız için yeni bedelli askerlik uygulamasından faydalanabilirsiniz. Şimdiki bedelli askerlik yasası kapsamında ödemenizi tamamladıktan sonra daha önce ödediğiniz döviz tutarını geri alabilirsiniz.

S.7      :           31 Aralık 1982 doğumluyum. Yeni çıkan yasaya göre bedelli askerlik hizmetinden faydalanmak istiyorum. 30 yaşından gün almış sayılır mıyım?

C.7      :           15 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren bedelli askerlik yasasına göre yararlanma şartlarını taşıyan 31 Aralık 1982 ve daha yaşlı doğumlular bu haktan faydalanabilirler. Buna göre siz bedelli askerlik hizmetinden yararlanma hakkına sahipsiniz.

S.8      :           Yurtdışından bedelli askerlik hizmetine nasıl başvurabilirim? İşlemlerimi ne zamana kadar sonuçlandırmam gerekir? Bedel ödemesini yurt içinde yaptırabilir miyim?

C.8      :           Yurtdışında konsolosluklara şahsen müracaat ederek bedelli askerlik başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi (şahsen müracaat, bedelin ödenmesi, dekontun konsolosluğa teslimi ve başvuru formunun doldurulması) en geç 15 Haziran 2012 tarihine kadar (bu tarih dahil) sonuçlandırmanız gerekmektedir. Konsolosluğunuzca düzenlenecek ödeme belgesini yurt içindeki yakınlarınıza göndermek suretiyle ödemede bulunabilirsiniz. Ödemelerini bu şekilde yapanlar, ödemelerine ilişkin dekont asıllarını konsolosluklarına ulaştırdıktan sonra başvuru işlemini tamamlamış olurlar. Ödemelerini yurt dışında yapacak olanlar, ödeme tarihindeki TCMB tarafından belirlenmiş döviz kuruna göre, peşin 30.000TL’nin veya ilk taksit olan 15.000TL’nin konvertibl yabancı ülke parası karşılığı kadar ödemede bulunurlar. 15.000 TL. tutarındaki ikinci taksitin ödenmesi de aynı şekilde yapılır.

S.9      :           Yurtdışında oturma çalışma iznim olmadan yaşamaktayım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim?

C.9      :           Bulunduğunuz yerdeki konsolosluğa müracaat ederek bedelli askerlik hizmeti için başvuru yapabilirsiniz.

S.10    :           Cezaevinde bulunan yükümlüler bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir mi? Müracaatlarını nasıl yapabilirler?

C.10    :           Cezaevinde bulunan yükümlüler de bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirler. Cezaevinde tutuklu, hükümlü ve gözetim altında bulunanlar müracaatlarını şahsen cezaevi müdürlüklerine yapabileceklerdir.

S.11    :           Kasım 2011 Er celbinde sevke tabi iken sevk evrakımı aldım fakat birliğime katılmadım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim? Hakkımda bakaya işlemi yapılır mı?

C.11    :           Fiilen askerlik hizmetine başlamamış olduğunuz için bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hakkınızda bakaya işlemi yapılmaz, başlatılmış ise sona erdirilir.

S.12    :           Aralık 2011 Yedek Subay celbinde sevk evrakımı alarak test mülakat merkezine katıldım fakat daha sonra birliğime teslim olmadım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim? Hakkımda bakaya işlemi yapılır mı?

C.12    : Fiilen askerlik hizmetine başlamamış olduğunuz için bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hakkınızda bakaya işlemi yapılmaz, başlatılmış ise sona erdirilir.

S.13    :           Şu an askerlik hizmetimi yapmaktayım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim?

C.13    :           Fiilen askerlik hizmetine başlamış olduğunuz için bedelli askerlik hizmetinden faydalanamazsınız.

S.14    :           Sağlık nedeniyle erteli durumdayım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim?

C.14    :           Fiilen askerlik hizmetine başlamamış olduğunuz için bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirsiz.

S.15    :           1111 sayılı Askerlik Kanununun 81’inci maddesine göre askerlik çağına girdikten sonra yaş tashihi yaptırdım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim?

C.15    :           Askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş tashihleri askerlik işlemlerinde geçersiz sayılacağından bedelli askerlik hizmetinden faydalanamazsınız.

S.16    :           Bedelli askerlik hizmeti için en son hangi tarihe kadar başvurabilirim?

C.16    :           Bedelli askerlik için en son 15 Haziran 2012 tarihine kadar başvurabilirsiniz.

S.17    :           Bedelli askerlik hizmeti için 01 Ocak 2012 tarihinde başvurdum ve aynı gün 15.000 TL. yatırarak dekontu askerlik şubesine teslim ederek başvuru işlemini tamamladım. Son taksitimi hangi tarihe kadar ödemeliyim?

C.17    :           15.000TL. tutarındaki son taksitinizi, en geç 01 Temmuz 2012 tarihine kadar bir defada peşin olarak yatırmanız gerekmektedir.

KAYNAK: http://www.msb.gov.tr/anasayfa/phpscr/anasayfa.html

 

Bakanlar Kurulunun uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyen kararı için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://www.aliturkmen.com/d/f/2011---2531s.bkk.pdf

Okunma Sayısı: 6686
© 2011 Ali Türkmen
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım: Capitol Medya - Yazılım: CM Bilişim