Beğendiğim Eserler 

 

(Buradaki kitaplar;  temel olarak okunması gereken dinî, tarihî ve ders kitaplarının dışındaki kitaplardır.)

 

Bir Darbenin Anatomisi, Yılmaz ÖZTUNA 

            Osmanlı tarihinde perde arkası pek anlatılmayan, dile getirilmeyen Sultan Abdulaziz’in tahttan indirilmesi olayının bilinmeyenlerini anlatan, bir solukta okuduğum bir kitap.

            Mahallelerimize, caddelerimize isimleri verilen meşhur Osmanlı Paşalarının çevirdikleri entrikaları tüm çıplaklığıyla anlatan, Sultan Abdülhamit Hân’ın 33 yıllık devri iktidarında yapacaklarını şekillendiren “Bir Darbenin Anatomisi”

            Yılmaz Öztuna kitabında 1876 darbesini, Sultan Abdülaziz’in ölümüyle sonuçlanan tahttan indirilmesi olayını, şahitlerinin ifadelerini birinci elden kaynaklardan ve belgelerden aktararak veriyor. Bu darbenin Türkiye’nin sosyal ve kültürel yapısı ile bugünkü sınırları üzerine etkileri büyüktür.

 

 

 

Türkiye Neden Böyle?, Ali YÜRÜK

            Yüksek Lisans tezini kitap haline getiren Ali Yürük bu bilimsel eserinde, medeniyetleri ve semavi dinleri özet olarak ve fakat net olarak anlaşılabilir bir şekilde anlatmış, Türkiye ve Dünya’da meydana gelen olayların sebep ve bağlantılarını açıklamaya çalışmıştır.

            Özellikle ekonomik ve siyasal olayları sağlıklı değerlendirebilmek için Siyonizmin mutlaka bilinmesi gerekliliği ortaya konmakta, aksi halde yanlış sonuçlara ulaşılacağı vurgulanmaktadır.

            İnsanlık tarihinin başladığı ve halen uluslar arası çıkar çatışmalarının çok yoğun olarak devam ettiği Ortadoğu, Kafkasya ve Balkanların ortasında bulunan ülkemizin bütün fertleri tarafından okunması gerektiğine inandığım bir kitap.

 

           

 

 

© 2011 Ali Türkmen
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım: Capitol Medya - Yazılım: CM Bilişim