Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kovid-19 Belasını Atlattık Çok Şükür...

Kovid-19 Belasını Atlattık Çok Şükür...23 Mart 2021 Salı 21:30

13 Şubat 2021 günü ailece Kovid-19 testlerimizin pozitif çıkmasıyla başlayan süreç, sıkıntılı geçen 38 günün ardından dün (22 Mart) akşam üzeri hastaneden taburcu olmamızla sona erdi.

13 Şubat günü kızım, eşim ve benim Kovid-19 testlerimizin pozitif çıkmasıyla bir sürecin içine girdik.

Verilen ilaçları evde kullanmaya başladık, herhangi bir iyileşme hissetmeyince eşim ve ben 19 Şubat'ta hastaneye gittik ve bizi Kovit-19 servisine yatırdılar. Kızım ise 10 günlük sürede evde iyileşti.

İlk 4-5 gün kas, eklem ve baş ağrısı, öksürük, ateş ve iştahsızlığın yanı sıra 15-20 saniye konuşmadan sonra öksürük başlaması sebebiyle konuşamama problemi de yaşadık. Dünya ile ilişiğimizi kesmiştik, 25 metrekare bir hastane odasında nefes almaya çalışıyorduk.

Daha önce alerjik astım tedavisi görmem sebebiyle akciğerimin daha hassas durumda olduğunu da belirteyim.

Acile giriş yaptığımız andan itibaren oksijen takviyesi ve nefes açıcılar verilmeye başlandı. Yoğun bir ilaç tedavisi uygulandı, kortizon, antibiyotikler, antivirüsler, kan sulandırıcı, ağrı kesici. Bunların bazıları tablet, bazıları doğrudan enjekte, bazıları da serumlarla veriliyordu. Üç kere daha önce hastalığı geçirmiş kişilerden alınan plazmalar verildi.

İlaçların yoğunluğu sebebiyle kısa süreli uyuyor, bu arada rüyalar, kabuslar görüyor ama uyanınca pek bir şey hatırlamıyorduk.

İlk günkü tomografi çekimi ve kan tahlilinin ardından her 2-3 günde bir göğüs röntgeni çekiliyor, 10 cc kan alınarak tahlil yapılıyordu. Vücuttaki iltihabı ölçen değer aşırı yüksek çıkıyordu. Doktorların bütün çabası bu değeri normal seviyesine indirmeye yönelikti.

6-7'nci günde rahatlama başladı; kas, eklem ve baş ağrısı azalmış, öksürük, ateş ve iştahsızlık sona ermişti.

Akciğerlerimiz düzenli bir şekilde iyiye gidiyordu.

Eşimin kan değerleri düzenli bir şekilde normal değerlerine doğru giderken, benim değerler bir yükseliyor bir düşüyordu. Bunun sonucu olarak eşim 11 Mart'ta taburcu oldu ve bana refakat etmeye başladı.

Benim kan değerleri ise hekimlerin çeşitli ilaç denemeleri ile ancak 22 Mart'ta normale döndü ve taburcu oldum. Artık evimizdeyiz... Hekimler tam olarak toparlanmamızın iki ayı bulabileceğini söylediler.

Bu süre zarfında medya ve sosyal medyayı takip edemedim, gördüğüm kadarıyla üzücü veya sevindirici birçok olay olmuş. Bu dönemde cenazesi olanlara sabır, metanet ve başsağlığı, hasta(sı) olanlara acil şifalar diliyorum. Evlenen, nişanlanan, sözlenen veya daha başka mutluluklar yaşayanların da mutluluklarının daim olmasını temenni ediyorum.

Bu yıl doğum günümü hastanede geçirdik, sosyal medya üzerinden doğum günümü kutlayan tüm dostlara da teşekkür ediyorum.

Hekimlerimiz başta olmak üzere tedavimize yardımcı olan hastane personeline, gönüllü olarak plazma veren vatandaşlarımıza, arayıp soran dostlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Allah Devletimize, Milletimize zeval vermesin.

TAVSİYEM: Herkesi HASTA kabul edip MESAFE'yi korumanızı, MASKE'yi (özellikle tanıdıklarınızın yanında) çıkarmamanızı, (Temizlikte artık problem yoktur sanıyorum) mümkün olduğu kadar az insanla temas kurmanızı tavsiye ediyorum. Lütfen rehavete kapılmayalım.

Hepinize sağlık ve esenlik dolu günler diliyorum.

Okunma Sayısı: 17906
© 2011 Ali Türkmen
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım: Capitol Medya - Yazılım: CM Bilişim