Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMA MESAJIM (2, 3, 4 Mayıs 2022)

RAMAZAN BAYRAMI KUTLAMA MESAJIM (2, 3, 4 Mayıs 2022)02 Mayıs 2022 Pazartesi 06:14

Cenab-ı Allah'ın biz Müslümanlara bir lütfu olan mübarek Ramazan ayını geride bırakmış ve bayrama kavuşmuş bulunuyoruz, şükürler olsun.

Kovid-19 salgını sebebiyle son iki yıldır Ramazan ayını ve bayramları biraz buruk, çoğunlukla evlerimize kapanarak geçirdik. Salgının sonunun görünmesiyle birlikte Ramazan gibi Bayram'ı da coşkulu bir şekilde kutluyoruz.

Tüm dünyada Kovid-19'dan kurtulma sevinci yaşanırken, bu sefer gözler hemen kuzeyimizde yaklaşık ikinci ayını dolduran Rusya Ukrayna savaşına çevrilmiştir. Görünürde iki ama gerçekte birçok paydaşı bulunan bu savaş gerek bölgemiz gerekse dünya barışını ve güvenliğini önemli ölçüde olumsuz olarak etkilemektedir.

Bu savaşın bir başka önemi ise son 70 yıldır Orta ve Yakın Doğu ile Afrika'da cereyan eden savaşların Avrupa'ya kaymış olmasıdır. Sarışın ve mavi gözlü insanların savaşta ölüyor olmaları veya mülteci konumuna düşmeleri emperyalist Batılı ülkelerin halklarının doğru yolu bulmalarına vesile olur inşallah.

FETÖ-PKK vs terör örgütleri ise gerek silâhlı gerekse basın yayın ve sosyal medya saldırılarına mübarek günlerde de devam etmişlerdir.

Devletimiz salgın sonrası yeni dünya düzeninde etkin rol almaya, bölgesel ve küresel barışın sağlanmasında aktif rol almaya, medeniyetimizi yeniden canlandırmaya çalışmaktadır.

Sadece idarecilerimizin değil hepimizin zamanı, zamanın ruhunu anlamaya ihtiyacımız var. Geçmiş dönemlerin düşünce kalıpları ile geleceği inşa etmemiz, geleceğe hükmetmemiz düşünülemez.

Bu kapsamda hepimiz kendi medeniyetimizi referans olarak alıp, aklın ve bilimin ışığında gelecekle ilgili planlar yapmalı, önceliğimizi yapay zeka başta olmak üzere bilim ve teknolojiye vermeliyiz.

Olumsuzlukları bir kenara bırakacak olursak bayramlar; birlik ve beraberlik duygularımızı güçlendiren, küçüklerin sevindirildiği, büyüklerin, eş ve dostların hatırlandığı önemli günlerdir.

Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluş olan Ramazan ayının ardından ulaştığımız bu bayram inşallah, bireysellikten kurtulmanın, aile ve millet olmanın, insanlığı kucaklamanın bir başlangıcı ve vesilesi olur.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Adanalı hemşehrilerim olmak üzere, aziz milletimizin Ramazan Bayramını kutluyor, bayramın Türk-İslâm âlemine huzur, mutluluk ve esenlikler getirmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Ali TÜRKMEN

Okunma Sayısı: 1311
© 2011 Ali Türkmen
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım: Capitol Medya - Yazılım: CM Bilişim