Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ülkücüler Devlet Bahçeli ile devam dedi

Ülkücüler Devlet Bahçeli ile devam dedi05 Kasım 2012 Pazartesi 00:55

MHP 10. Olağan Büyük Kurultayı sonucunda ülkücüler Genel Başkan Dr.Devlet Bahçeli ile yola devam dedi.

 

MHP’nin 10. Olağan Büyük Kurultayı 4 Kasım 2012 Pazar günü Ankara Arena Spor Salonunda yapıldı.

Yurdun dört bir yanından gelen ülkücüler günün erken saatlerinde sade ve çok güzel hazırlanmış salonu iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde doldurdular. Kırmızı-beyaz bayraklarla süslenen salonda platformun üstünde büyük bir Türk bayrağı, iki yanında da Atatürk ve Alparslan Türkeş fotoğrafları vardı. Sayın Bahçeli’nin emri ile kendi posterleri dâhil hiçbir adayın posteri yoktu. Bu kurultayın ana temasını olan "Türk Milleti Sensiz Asla" pankartının yanında, birlik mesajı içeren, "75 milyonuz biz", "786 bin kilometrekareyiz biz", "1000 yıldır kardeşiz biz", "Biz büyük Türk milletiyiz" pankartlarının yanı sıra "Devletsiz millet olmaz", "Milletsiz devlet olmaz", "İlkesi olmayanın ülküsü olmaz", "Ülküsü olmayanın ülkesi olmaz" pankartları duvarları süslemişti.

Salona giremeyenler salonun bahçesinde kurulan çadırlarda dev ekranlardan kurultayı izleme fırsatını buldular.

Salonda ve etrafında yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü. Bu tip organizasyonların değişmezi; Bayrak, flâma ve rozet satanlar, simitçiler, su satanlar ve benzerlerinin sayısı neredeyse güvenlik güçleri kadar vardı.

Kurultaya diğer partilerden, diplomatik misyondan ve Türk dünyasından (Bosna-Hersek, Kosova, Sırbistan, Karadağ, Kırım, Doğu Türkistan, Kerkük, Suriye) davetliler de katıldı. Katılanların dışında bir de kongreye katılamayanlar vardı. Bunların başında milletvekili olduğu halde Silivri’de tutuklu bulunan Engin Alan vardı. Doğu Türkistan Bağımsızlık Hareketi lideri Raiba Kader ve Güney Azerbaycan Milli Uyanış Hareketi lideri Mahmut Ali Çehreganlı da Türkiye’ye giriş izinlerinin bulunmaması nedeniyle davetli oldukları halde kurultaya katılamadılar.

Kurultayın resmî bölümünün saat 10.00’da başlamasından önce katılımcıları coşturan müziklerin çalınmasının ardından bu sefer sahne alan sanatçılar Mahmut Tülek ve Kaya Kuzucu, Motif Folklor Grubu ve Osmaniye Belediyesi Mehter Takımı izleyenlere coşkulu anlar yaşattı. Kurultay için özel olarak bestelenerek seslendirilen “Türk Milleti Sensiz Asla” şarkısı ise büyük alkış aldı.

D.Müsavat Dervişoğlu ve Koray Aydın’ın ardından kurultay salonuna giren Devlet Bahçeli yoğun alkış ve tezahüratlar salonda bir tur atıp tribünde bulunanları selâmlayarak kendisine ayrılan yere oturdu. Açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Yardımcısı E.Semih Yalçın, Y.Tuğrul Türkeş’in başkanlığındaki “Divan”ı delegelerin oylarına sundu ve oybirliğiyle divan oluşturuldu.

Yıldırım Tuğrul Türkeş salonda bulunanları "Babamın partisine, merhum Başbuğ Alparslan Türkeş'in partisinin büyük gününe hoş geldiniz" diyerek selâmladıktan sonra duygulu bir konuşma yaptı. Anıtkabir ve Anıtmezarı ziyaret etmek üzere Kayseri milletvekili Yusuf Halaçoğlu başkanlığında bir heyet görevlendirilerek MHP adına bu ziyaretler geçekleştirildi.

Saygı duruşunun ardından İstiklâl Marşımız coşku ile okundu. Daha sonra kürsüye gelen Genel Başkan Devlet Bahçeli yaklaşık iki saat süren bir konuşma yaptı. Konuşmasında “Türk Milleti Sensiz Asla” vurgusu yapan ve bu çerçevede yakın ve görünür gelecekte yapılması gerekenleri anlatan Bahçeli’nin her bir satırı ayrı bir anlam taşıyan konuşmasının son bölümünde yaptığı ve salondaki yaklaşık 15 bin ülkücünün hep bir ağızdan âmin diyerek karşılık verdiği duayı burada bilginize sunuyoruz.

“Biz, kısık sesleriz; minareleri ezansız, gökyüzümüzü bayraksız bırakma Allah’ım.   (ÂMİİİİN...)

Müslümanlık ve Türklükle yoğrulan yurdumuzu çaresiz bırakma Allah’ım.   (ÂMİİİİN...)   

Biliyoruz hasma karşı koymasını, bizi cansız bırakma Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Bizi sevgisiz, susuz, havasız ve vatansız bırakma Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Bizi yersiz, yurtsuz, yarınsız ve yalnız bırakma Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Biz ki, bin yıllık kardeşlik dedik, bizi ayrı düşürme Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Biz ki, bağımsızlıkta karar kıldık, bizi esaret altında bırakma Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Kötülerle mücadelemizde bizi bir başımıza bırakma Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Musibetleri al başımızdan, felaketleri at hanemizden, bizi garip koyma Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Milletimi yaşat, devletimi var et, insanımı huzurlu ve saadetli et; sen bizden yardımını esirgeme Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Bozkurdun başını dik, Ülkücünün alnını açık ve Üç Hilal’in geleceğini kutlu et Allah’ım.    (ÂMİİİİN...)

Günahlarımızı affet, bize sevdiklerinden ve sevenlerinden olabilmeyi nasip et Allah’ım.”    (ÂMİİİİN...)

Sayın Devlet Bahçeli’nin hepsini buraya alamadığımız konuşmasının tamamına MHP’nin web sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kurultayın siyasi konuşmalar bölümündü diğer genel başkan adayları Koray Aydın ve D.Müsavat Dervişoğlu da birer konuşma yaptılar.

Daha sonra genel başkanlık için oylamaya geçildi. Oylamada 1.241 kayıtlı üst kurul delegesinin 1.220’si katılarak oy kullandı. Devlet Bahçeli 725, Koray Aydın 441, D.Müsavat Dervişoğlu ise 48 oy adı, 6 oy da geçersiz sayıldı. Böylece Sayın Devlet Bahçeli ilk turda salt çoğunluğun üzerinde bir oy alarak yeniden genel başkan seçildi.

Daha sonra Merkez Yürütme Kurulu ve Merkez Disiplin Kurulu seçimlerine geçildi. D.Müsavat Dervişoğlu Divan’a liste sunmayacağını beyan ettiğinden, seçime iki liste ile gidildi. Kurullar için 960 delege oy kullandı. 908 oy geçerli, 52 oy geçersiz kabul edildi. Oylama sonucuna göre Merkez Yürütme Kurulu şu isimlerden oluştu:

Yıldırım Tuğrul Türkeş, Edip Semih Yalçın, Faruk Bal, Tunca Toskay, İsmet Büyükataman, Münir Kutluata, Reşat Doğru, Emin Haluk Ayhan, Sadir Durmaz, Mevlüt Karakaya, Ruhsar Demirel, Mustafa Erdem, Hamit Ayanoğlu, Abbaz Bozyel, Zuhal Topçu, Atilla Kaya, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Celal Adan, Murat Başesgioğlu, Oktay Öztürk, Bahattin Şeker, Şefkat Çetin, Mehmet Müftüoğlu, Yaşar Yıldırım, Mustafa Mit, Ömer Haluk Pirimoğlu, Necati Özensoy, Cemal Çetin, Hayrettin Nuhoğlu, Ahmet Münip Gökçen, Harun Öztürk, Turan Yaldır, Alper Çağrı Yılmaz, Mehmet Parsak, Ruhi Ersoy, Mehmet Kılıç, Erol Gül, Hamit Kocabey, Selçuk Coşkun, Alparslan Kaya, Yılmaz Tankut, Hidayet Kılıç, Sahir Solmaz, Salih Dilek, Recep Dumanlı, Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Mehmet Sami Uzun, İsmail Hakkı Yücel, Kamil Aydın, Nizamettin Kazancı, Veysel Esen, Mustafa Eraslan, Osman Durmuş, Saffet Sancaklı, Kemal Çelik, Taner Gökçek, Murat Türkmen, Mehmet Bülent Karataş, Özcan Pehlivanoğlu, Ömer Demirel, Kadir Şekerci, Erdem Karakoç, Mehmet Ali Tanrıverdi, Hediye Akdere, Şenol Bal, Sema Doğan, Figen Tosuner, Muharrem Yıldız, Hasari Güler, Bulduk Özdemir, İbrahim Çiftçi, Erkan Bülent Haberal, Hüseyin Yıldız, İbrahim Karayiğit ve Halil Öztürk.

Merkez Disiplin Kurulu ise Adnan Fatin Özdemir, Talat Göğebakan, Öncül Kazancı, Yücel Bulut, Bahadır Akyüz, Hızır Ofluoğlu, Erdem Şenocak, Metehan Özkan, Adnan Serbes'ten oluştu.

(Kurultay sonucunun Partimiz, Milletimiz, Ülkemiz, Türk İslâm âlemi ve tüm insanlığa hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca hemşehrilerimiz Harun Öztürk ve Yılmaz Tankut MYK üyeliğine, Adnan Fatin Özdemir de MDK üyeliğine seçilmişlerdir. Kendilerini tebrik eder, çalışmalarında başarılar dilerim. Ali Türkmen)

Sonuçların açıklanmasından sonra Sayın Devlet Bahçeli kürsüye gelerek bir teşekkür konuşması yaptı ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin 10. Olağan Büyük Kurultayı bu konuşma ile sonuçlandı. Konuşmanın tamamı aşağıdadır.

Muhterem Dava Arkadaşlarım,

Sayın Divan Başkan ve Üyeleri,

Sayın Misafirler,

Kıymetli Delege Arkadaşlarım,

Basımızın Mümtaz Temsilcileri,

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 10. Olağan Büyük Kurultayı Allah’a şükürler olsun ki, sağduyu, intizam ve olgunlukla gerçekleştirilmiştir.

Demokratik kültürün tüm yönleri bugün kurultay salonumuza hâkim olmuştur.

Milliyetçi-ülkücü Hareket’in düşünceleri, gelecek vizyon ve umutları burada paylaşılmıştır.

Vatanımızın dört bir yanından buraya gelen aziz dava arkadaşlarım vakar ve asaletlerini açıklıkla göstermişlerdir.

Demokratik katılımın ve milliyetçi coşkunun güzellikleri bugün bu salondan taşmış ve milletimize ümit vermiştir.

 “Türk Milleti Sensiz Asla” özlü sözü etrafında birleşmenin ve buluşmanın muhterem sonuçları kongremizi ve bundan sonraki yılların kararlılığını belirlemiştir.

Bugün, başını kaldıran fitne amacına ulaşamamıştır.

Partimizi içten oyma ve etkisiz kılma girişimleri sonuçsuz kalmıştır.

MHP’ye kurulan tuzaklar boşa çıkarılmıştır.

İçimize sokulmaya çalışan dedikodu ve entrika Türkiye sevdalısı siz değerli dava arkadaşlarım tarafından yerle bir edilmiştir.

Bugünkü tabloyla partimizin itibar ve saygınlığı kazanmıştır.

Partimizin 43 yıllık birikim ve hatıraları yeniden zafere ulaşmıştır.

Milliyetçi-Ülkücü irade seçimini yapmış ve istikrarda karar kılmıştır.

Milliyetçi-Ülkücü duruş, maceraya prim vermemiş, Türk milletinin yanında durduğunu haykırmıştır.

Muhterem dava arkadaşlarım, Milliyetçi Hareketi dün, bugün ve yarın ölçeğinde vicdan teraziyle tartmışlar ve iradelerini yansıtmışlardır.

Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz ve Türk siyasetinin en büyük geleneklerinden olan partimiz basiretin ve erdemin yolundan ve izinden ayrılmayacağını kanıtlamıştır.

Bu açıdan son derece mutlu ve bahtiyarım.

Allah’a şükür biz ilkelerimizden ve ülkülerimizden hiç ayrılmadık.

Aksini söyleyenler yanlışın içinde olanlardır.

Biz hiç durgun, yorgun ve hareketsiz kalmadık.

Oyunları bozarak, ihanet düzeneklerini yararak, senaryoları muhataplarının başına geçirerek bugünlere geldik, sizlerin huzuruna çıktık.

Geliştik, amma velâkin başkalaşma fırtınasına tutulmadık.

Değişim kabına girerek kılık ve fikir hamd olsun değiştirmedik.

Zamanın gereklerini üslup ve fikriyatımıza yerleştirdik, ama yönümüzden sapmadık.

Büyüdük, ama gerçeklerimizden ayrılmadık.

Çağı anladık, gelişmeleri yorumladık, küreselleşmeyi kavradık, ama çizgimizden dönmedik, kutsallarımızı satmadık.

Her defasında birlik dedik, bütünlükte buluşalım kararında olduk.

Türk milleti için istediklerimizi, aziz dava arkadaşlarımız için de diledik. Ve dilemeye de devam edeceğiz.

Düşündük ki, vahdette hayır, kesrette şer vardır.

Her defasında, gelin ayrı durmayalım, dargın kalmayalım, dağınık olmayalım dedik, kucağımızı açtık.

Uzak olmayalım, yabancı görünmeyelim, yalnız bulunmayalım dedik, bağrımızı açtık.

Bundan sonra da aynı heves ve heyecanla yolumuza devam edeceğiz.

Bu kurultayımız bunun ispatı ve delili olarak gönlümüzde ve zihnimizde her daim yaşayacaktır.

Muhterem Dava Arkadaşlarım,

10. Olağan Büyük Kurultayımız;

√       Umutları tazelemiştir.

√       Coşku ve heyecan dalgası yaratmıştır.

√       Milliyetçiliğin meselelere bakışının özeti olmuştur.

√       Millet için çarpan yürekler, Türklük ve İslam için yapılan dualar güçlü bir şekilde teyit ve tekrar edilmiştir.

Milliyetçi Hareket Partisi demokrasi ile milliyetçiliğin ayrılmaz bir bütün olduğunu üslup ve uygulamada yeniden göstermiştir.

Aynı zamanda bu kurultayımız iktidara ulaşma konusunda çığ gibi büyüyen istek ve arzunun somutlaşmış hali olmuştur.

Bugün Ankara bu vesileyle tarihi bir gün ve iradeye şahitlik etmiştir.

Aziz dava arkadaşlarım Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunların çözülemez olmadığını göstermişlerdir.

Bu görkemli toplantımız milletimize duyulan sevdanın eseridir.

Bu şölenimiz Türk dünyasına karşı beslediğimiz hasretin neticesidir.

Bu toyumuz Türk milliyetçilerinin başarıyı yakalama konusundaki şaşmaz tercihinin örneğidir.

Bu duygularla 10. Olağan Büyük Kurultayımızda şahsıma göstermiş olduğunu destek ve güvenden dolayı hepinize şükranlarımı sunuyorum.

Tekrar üstlendiğim bu kutlu görevi layıkıyla bir kez daha yerine getireceğimden ve sizlerin yardımınızla Türk milletinin sözcüsü olacağımdan ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin iktidara taşımak için elimden gelen çabayı göstereceğimden hepiniz emin olunuz.

10. Olağan Büyük Kurultayımızın Türkiye’ye, Türk milletine, demokrasimize ve Türk-İslam dünyasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.

Türkiye’nin zorluklarla dolu gelecek günlerinde, birlikte ve omuz omuza sizlerle yürümekten onur duyacağım.

Her bir kardeşimi kucaklayarak Milliyetçi Hareket’i inşallah iktidara götüreceğim.

Hepiniz sağ olun, var olun.

Aziz Dava arkadaşlarım,

Kıymetli Konuklar,

Değerli katılımlarınızla onur verdiğiniz bu kongre, inanıyorum ki partimizin iktidar yürüyüşünün müjdecisidir.

Temsil ettiğiniz “diriliş ruhu” ve sahip olduğunuz coşku, Cenâb-ı Allah’ın izniyle “millî bir şahlanış”ın fitilini ateşleyecektir.

Bunun içindir ki bugün; küskünlüklerden, kırgınlıklardan ve ihtilâflardan sıyrılma günüdür.

Bugün; birleşme, bütünleşme, kucaklaşma, bir olma, iri olma, diri olma günüdür.

Bugün; bölünme, parçalanma, ayrı düşme, ben davası güderek küçük hesaplar peşinde koşma günü değildir.

Bugün; kırma-kırılma, küsme-küstürme, dışlama, hor görme, küçümseme günü değildir.

Artık zaman; her yere, herkese ve her gönüle ulaşma zamanıdır.

Artık zaman; uyanma, uyandırma, dirilme ve direnç gösterme zamanıdır.

Artık zaman; hak ve hakikatte, müreffeh Türkiye’de buluşma zamanıdır.

Artık zaman, Milliyetçi Hareket’i tek başına iktidara taşıma zamanıdır.

Bu düşüncelerle 10. Olağan Büyük Kurultayımıza katılan herkese en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Türk Dünyasından ve Dünyanın değişik ülkelerinden zahmet edip salonumuzu şereflendiren değerli misafirlerimize,

Bütün davetlilere,

Değerli delege arkadaşlarıma,

Ülkemizin her köşesinden gelen ve iradenin gerçek sahibi olan aziz dava arkadaşlarıma,

Medyamızın kıymetli mensuplarına,

Kurultayın düzenlenmesinde emeği geçen herkese, gösterdikleri ilgiden, katkılarından, destekten dolayı şükranlarımı sunuyorum.

Milliyetçi Hareket’in sevdalılarına daha nice büyük kongrelerimizi, artan heyecan ve coşkuyla gerçekleştirmelerini temenni ediyorum.

İnanıyorum ki, Yüce Allah Türkiye'nin geleceğine sahip çıkma mücadelesinde irademizi ve azmimizi karşılıksız bırakmayacaktır.

Aziz milletimizi ve sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Hepinizi Cenab-ı Allah’a emanet ediyorum.

Sağ olun, var olun.

Bir kez daha diyorum ki;

Türk Milleti Sensiz Asla.

Yolunuz, bahtınız ve alnınız açık olsun.

Ne mutlu Türküm diyene.

 

 

Okunma Sayısı: 9750
© 2011 Ali Türkmen
Sitemizdeki yazı ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
Tasarım: Capitol Medya - Yazılım: CM Bilişim